CHRIS THOMAS MHK

MINISTER POLICY & REFORM

 

 

CONSTITUENCY: 

             Douglas West from 2013 to 21st September 2016

                           Douglas Central from 22nd September 2016 to present

 

MINISTER: 

            Policy & Reform October 2016 to present

 

MEMBER OF:

 

                      Department of Home Affairs 2014 to October 2016

                      Department of Environment , Food & Agriculture 17th July 2014 to 2015

                      Department of Infrastructure 17th July 2014 to October 2016

 

Political Member :

                      Planning Committee June 2014 to 2016

 

                      Chair Culture Vannin November 2016 to present

 

 

VICE-CHAIR:

 

                      Office of Fair Trading 2014 

 

                      

 

 

 COMMITTEES (See also COMMITTEES PAGE)

 

 

COMMITTEES:

 

           CHAIRMAN:         

      

                     Select Committee of Tynwald on Domestic Rating System 2014 to present

 

                    Committee of House of Keys Landlord & Tenant (Private Housing) Bill 2014 to present

 

                    

                   Select Committee to Review the Committee System Members 2015 to present.

 

                    

 

          MEMBER :

 

                   Select Committee on Building Regulations etc. 2013 to present.


       

Daily news is available via MHKS they work for you facebook and twitter see link in side panel.

 

© MHKS THEY WORK FOR YOU.COM