JANE POOLE - WILSON MLC

 

Elected Member of Legislative Council : 18th May 2017

                                                                       Term Ending: 29th February 2018.

Relected Member:  From March 2018 to 28th February 2023

 

MEMBER OF DEPARTMENT OF :

 

Cabinet Office (Equality Champion) Aug 2017 to present

 

MEMBER OF BOARD OF: 

 

Vice Chair of the Office of Fair Trading 2018 to present

 

Vice-Chair Public Services Commission 2018 to present

 

COMMITTEES:

 

Tynwald Public Accounts 2018 to present

 

Tynwald Select Committee on Whistleblowing 2018 to present

 

Tynwald Standing Committee on Constitutional, Legal Affairs & Justice  (Chair) 2017 to 2018 re-elected 2018 to present

 

Tynwald Select Committee on Library Provision 2017 to 2018

 

 

© MHKS THEY WORK FOR YOU.COM